گلیم لرستان ۱

0 183
4,592 views

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

گلیم لری چه مشخصاتی دارد؟

چطور میتوانیم گلیم لرستان رو سفارش بدهیم؟

گلیم صادراتی لرستان چه ویژگی هایی دارد؟

تاریخچه گلیم لرستان….

برای پاسخ به سوالات بالا چند مقاله رو خدمت شما عزیزان ارائه میدهیم.

در ابتدا می خواهیم از ویژگی ها و تاریخچه گلیم لرستان برای شما بگوییم.

بافنده گلیم: شاه زینب یوسفوند ۵۴ ساله، روستای دره تنگ شهرستان الشتر(لرستان)

گلیم بافی باستانی ترین شیوه فرش بافی است که قرن ها پیش از قالی بافی و بسا که همزمان با پارچه بافی در خاور زمین پدید آمده است.

گلیم ها یا جاجیم های ایران را بر حسب گروه های عشایری و منطقه بافت و یا از روی شیوه بافت هر ایل می توان به انواع گوناگون تقسیم کرد. در همه مناطق همه شیوه ها رواج دارد و تفاوت آنها انداک است و فقط ناشی از روش ریسیدن نخ یا غلبه برخی از روشهاست، هر ایلی سنن دیرپائی در نقش پردازی دارد ولی میان ایلات و عشایر، طرح ها به همان اندازه شیوه ها پیوسته مبادله می شود، بطوری که با تشخیص ریزه کاری های هر نقش یا شیوه های متداول تر می توان اغلب ولی نه همیشه خاستگاه یک گلیم یا جاجیم یا زیلو را بازشناخت حتی در تشخیص خاستگاه بافتهایی که تصاویر آنها وجود دارد کارشناسان

گوناگون از جمله داد و ستد گران روستایی یا متخصصان بازرگانی شهری که نویسندگان و همکارانشان برخی از این فرآورده ها را از آنان گرفتنداختلاف عیقده داشتند.

گلیم دستبافی است دو رویه که هر دو روی آن (پودرو) است زیرا پودهای رنگارنگ را از زیر و روی رشته های تار که تابیده است می گذرانند و با تغییر رنگ های پود است که نقشها را پدیدار می کنند. برخلاف قالی بافی که پودها در نقش پردازی نقشی ندارند و طرح و نقش از گره های پرزدار پیدا می شود، در گلیم بافی گذران پودهای منقطع رنگرنگ از زیر روی تارهای یکرنگ و کوبیدن و فشردن آنها بمدد افزارهای مخصوص موجب می شود که هر دو رویه دستباف یکسان گردد هم نقش و همرنگ و صاف و هموار.

در بعضی از انواع گلیم یک رنگ پود دور یک رشته تار می پیجد و منقطع می گردد و پود رنگ دیگر از تار مجاور آغاز می شود و بنابراین در فاصله دو رنگ شکافی پدید می آید(این روش در گلیم بافی لری و بختیاری بسیار متداول است).

گلیم های ایران و دستگاه بافندگی عشایر لر روی زمینی یا افقی است که می توان آن را برچید و از جایی به جایی دیگر برد هر مسافری در مناطق عشایرنشین جای دستگاه بافندگی را میبیند که با چهارچوب تار یا چله را به روی زمین گسترده است و زن عشایر به روی آن گلیم یا جاجیم را با رنگهای روشن می بافد. برای ساختن این دستگاه فقط دو تیر چوبی، چهار میخ و یک سه پایه برای گرد آن لازم است، یک قیچی و یک شانه مخصوص بافندگان به نام آهنجه دستگاه را کامل می کند.

شاید برای شما جالب باشد

فرش دستباف شیراز

ابزار گلیم بافی

در گلیم های لرستان با طرحهای درشتخو و متهورانه ای که دارند به همان اسلوب تار و پود در هم تنیده و بدون خامه _ یا گلیم باف _ بافته می شود، و از مشخصات بارزشان به کار گیری رنگهایی چون قرمز زنگ زدگی و سرمه ای و سبزی کم مایه که استثنایی است و صلیب شکسته که نمادی دیرین از سال طالع سعد شناخته می شده و همواره در ناحیه لرستان نقشی متداول بوده است.

طرح گلیم روی کاغذ شطرنجی

گلیم در الشتر

گلیم از محصولات بسیار فراوان روستاییان ایران می باشد که تقریبا در تمام کشور شناخته می شود و روش کار یکی و مشخص است.

در منطقه سلسله گلیم بافی از قدیم رونق زیادی داشته، در حال حاضر نیز  رونق فراوانی دارد و می توان گفت همه گیرترین صنایع دستی این منطقه می باشد. این منطقه دارای طرح های خاص بوده است که دیگر از آن طرح ها استفاده نمی شود ولی در حال حاضر با تحت پوشش قرار گرفتن از طرف جهاد و صنایع دستی بیشتر طرح های معمولی گلیم بافته می شود.

در سراسر شهرستان الشتر بیش از ۳۰۰ بافنده گلیم وجود داشته که به اتفاق از طرح های تقریبا یکنواخت و جدید استفاده می کنند.(در عکس ها نمونه هایی آورده شده است) مصالح از پشم بوده و با استفاده از دار فلزی گلیم را می بافند.

اکثر گلیم های بافته شده در حال حاضر یک متری بوده و کمتر گلیم های بزرگ کار می شود ولی در بعضی نمونه ها گلیم های ۲ یا ۳ متری نیز بافته می شود، جهت دیدن کار گلیم بافی در این منطقه به روستای دره تنگ سفلی رفتیم که توسط اداره صنایع دستی الشتر این روستا به علت وجود تعداد زیادی گلیم باف معرفی شد.

گلیم پشمی برای صادرات_ روستای جوانمرد شهرستان الشتر

برای دنبال کردن این مقاله در روزهای آتی ما رو دنبال کنید…

تهیه و تلخیص از :دکوراسیون فرش آنلاین

منبع: مقاله پژوهشی شکوفه دارابی

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظرات خود را برای ما بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =