انتخاب فرش

خرید فرش و قالی جزو آن کارهایی است که باید در آن حرفه ای باشید. قالیچه ها نه فقط پوشش کف خانه ما را تامین می کنند بلکه بخش مهمی از دکوراسیون ما هستند و به دلیل این که دیر به دیر تعویض می شوند، باید در خرید آنها دقت کنید. هم از جهت رنگ و طرح و نقشه ای که دارند و هم از جهت جنس و کیفیت و ماندگاری شان. بنابراین اگر می خواهید فرش و قالی خانه را عوض کنید، قبل از این که راهی بازار شوید این مطلب را بخوانید:

۱ قبل از انتخاب قالب، همیشه پشت قالی را برگردانید و نگاهی به گره های پشت آن بیندازید، ناصافی و گره های برجسته معمولا نشان دهنده کیفیت پایین قالی است. ما دو نوع گره داریم، گره فارسی و گره ترکی که در رج شماری شناختن آنها به کار می آید. اگر پشت قالی را برگردانید تعداد گره هایی را که به صورت افقی کنار هم در اندازه ای مشخص بافته شده اند رج شمار آن قالی می گویند. در گره ترکی گره ها را در هفت سانت می شمارند که در این رج شمار هرقدر تعداد گره ها بیشتر باشد فرش از ظرافت بیشتری برخوردار است. معمولا تعداد گره ها در رج شماره ها از حداقل ۲۰ گره شروع می شود. در عرف بازار، قالی هایی که به ریزبافت معروفند معمولاً در این رج شمارها دارای ۸۰ گره است.

انتخاب فرش

۲ در گره فارسی این رج شمار ۶٫۵ سانت است و تعداد گره ها در این اندازه مورد شمارش قرار می گیرد، دلیل آن که رج شمار گره ترکی نیم سانت بیشتر از گره فارسی است در این است که گره ترکی متقارن است و نخ از دو سوی تار خارج می شود اما در گره فارسی و نامتقارن نخ فقط از یک طرف تار خارج می شود. گفته می شود در گره ترکی به دلیل این که نخ از دو طرف تار خارج می شود گره استحکام بیشتری دارد.

۳ به کیفیت رنگ قالی توجه کنید. پایداری رنگ فرش ها بستگی به نوع رنگ های به کار رفته و مهارت رنگرز دارد. شما با کشیدن یک پارچه سفید نمدار روی قسمت هایی از قالی که رنگ تند دارد می توانید از میزان رنگ دهی آن مطلع شوید.

انتخاب فرش

۴ برای مناطقی که رطوبت بالایی دارند، مثل مناطق شمالی و جنوبی کشور، بهتر است از قالی های ابریشمی استفاده کنید. البته به شرطی که محدودیت مالی نداشته باشید! در عوض برای مناطق سردسیر، گبه های درشت بافت یا قالی های مناطق هریس، اهر، آذرشهر و… مناسب هستند که قیمت کمتری هم دارند.

انتخاب فرش

چه فرشی برای کجا؟

مهم ترین فاکتور در خرید فرش، این است که بدانید قرار است کجا استفاده شود. فرش هایی که در اتاق کار، پذیرایی یا ناهارخوری انداخته می شوند به یک اندازه پا نمی خورند. به یک اندازه غبار نمی گیرند و از آن مهم تر، شکل و اندازه یکسانی ندارند. بنابراین اگر برای هال یا اتاق پر رفت و آمد کاری تان فرش می خرید دقت کنید که فرشی مقاوم نیاز دارید که گرد و خاک کمی به خود بگیرد. در عوض فرش اتاق خواب که کمتر روی آن راه رفته می شود، می تواند ظریف و لطیف با رنگ روشن باشد.

اهمیت بعدی، به سبک زندگی شما برمی گردد. مسلما فرش یک خانه بچه دار با فرش خانه ای که همه اعضای آن بزرگسال هستند، تفاوت دارد. در خانه های بچــه دار اگر نمی توانید از فرش رنگ روشن چشم بپوشید، فرش هایی با طرح شلوغ استفاده کنید.

انتخاب فرش

فرش های تک رنگ خیلی زود لکه ها را نشان می دهند. بنابراین اگر در فضایی که با کفش رفت و آمد می شود یا برای اتاق بچه از فرش های تک رنگ استفاده نکنید.

فرش های رنگ روشن یا با طرح ساده، برای خانه هایی مناسب هستند که می خواهید بزرگتر به چشم بیایند. اگر فضای خانه تان بزرگ و کم اثاثیه است، از فرش های تیره رنگ و پر نقش و نگار استفاده کنید تا محیط را گرم تر و دنج تر نشان دهد.

انتخاب فرش

نکات دکوراسیونی در خرید قالی

ـ قالی اتاق ناهارخوری باید به اندازه ای باشد که عرض آن، حداقل ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر از عرض میز ناهارخوری بیشتر باشد تا پایه های صندلی، کاملاً روی قالی قرار بگیرد.

ـ بهترین حالت چیدمان این است که از چند تکه قالیچه استفاده کنید تا با استفاده از فضای خالی ایجاد شده بین آنها فضای خانه را به چند بخش تقسیم کنید.

ـ برای مبلمان استیل، از قالی های اسلیمی گلدار استفاده کنید و برای مبل های مدرن، از طرح های عشایری. رنگ فرش را طوری انتخاب کنید که مکمل رنگ مبل باشد اما در طرح های آن، از رنگ مبل ها هم استفاده شده باشد.

انتخاب فرش

ـ قالی های ترنج دار برای خانه هایی مناسب است که ترنج فرش دیده می شود. اگر ترنج فرش شما زیر مبل یا میز قرار می گیرد، بهتر است از فرش بدون ترنج استفاده کنید.

تهیه و تلخیص از :دکوراسیون فرش آنلاین

منبع: روزنامه اطلاعات

با شما همراه خواهیم بود…