معرفی انواع موکت تافتینگ(پرز بلند) + عوامل موثر بر قیمت

3 340
2,022 views

فهرست موضوعات این مطلب (انواع موکت پرز بلند):

تافتینگ چیست؟

 1. تافتینگ لوپ
 2. تافتینگ کات
 3. تافتینگ ترکیبی (لوپ-کات)

انواع سبک‌های موکت‌ تافتینگ لوپ:

 1. لوپ همسطح (level loop)
 2. لوپ غیر همسطح (multi level loop)
 3. لوپ سیزال (طنابی)
 4. لوپ بربر

انواع سبک‌های موکت‌ تافتینگ کات:

 1. کات مخمل(velvet)
 2. کات مخمل خاب دار(plush)
 3. کات فریز (تاب دار) (frieze)
 4. کات ساکسونی(saxony)
 5. کات شگی(shag)
 6. کات پیچ خورده(twist)

قیمت موکت تافتینگ

تافتینگ چیست؟

احتمالا زمان خرید موکت، اصطلاح تافتینگ به گوشتان خورده. تافتینگ موکت‌های نسل جدید و متنوعی‌اند که به صورت چهارلایه (تصویر زیر) و بسیار مقاوم و بادوام تولید می‌شوند.

ساختار موکت تافتینگ

کیفیت بسیار عالی در کنار قیمت مناسب باعث شده که موکت تافتینگ یکی از پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین موکت‌های بازار باشد. اما یکی از مشکلاتی که زمان خرید این نوع موکت با آن مواجه می‌شویم گستردگی و تنوع مدل‌های مختلف آن است. احتمالا شنیده‌اید که در بازار موکت می‌گویند “این موکت، تافتینگ لوپ است” و یا ” این موکت، تافتینگ کات لوپ است” و کلی اصطلاحات دیگر از این دست. در این مطلب فرش آنلاین می‌خواهیم انواع مختلف موکت تافتینگ را بررسی کنیم تا با خیال آسوده‌ و شناخت بیشتر بتوانیم موکت مورد نظرمان را انتخاب کنیم.

موکت تافتینگ به طور کلی سه دسته اصلی دارد:

 • لوپ
 • کات
 • ترکیبی (لوپ-کات)

بقیه انواع تافتینگ، زیرمجموعه دو نوع کات و لوپ‌ هستند. برای شروع این سه نوع اصلی را بررسی می‌کنیم و سپس به زیر مجموعه‌های آن‌ها می‌پردازیم.

تافتینگ لوپ:

نخ یا بهتر بگوییم پرز موکت تافتینگ لوپ به صورت حلقه‌ای (دایره‌ای) و برش نخورده‌ است. اگر به سطح این نوع موکت نگاه کنیم و روی آن دست بکشیم هیچ نخی را نمی‌بینیم که برش خورده باشد و هیچ سرِ نخی! روی آن نمی‌بینیم (تصویر زیر)

loop carpet

به طور کل، تافتینگ لوپ به دلیل الیاف برش نخورده، علاوه بر زیبایی و جلوه خاص، دوام بسیار بالایی دارد و برای محیط‌های پر رفت و آمد یک انتخاب ایده آل و اصطلاحا عمری است. اگر قصد خرید موکت هال و پذیرایی و یا یک موکت اداره‌ای زیبا و خاص داریم این نوع موکت انتخاب خوبی است. اما برای انتخاب صبر کنید، این متن را تا انتها بخوانید، موکت لوپ زیرمجموعه‌های جذابی دارد.

خرید اینترنتی انواع موکت تافتینگ لوپ با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت.

تافتینگ کات:

برخلاف لوپ که پرزهای برش نخورده دارد، پرز موکت تافتینگ کات برش خورده است و ظاهری مشابه فرش دارد. اگر روی این موکت دست بکشیم و به سطح آن نگاه کنیم سرنخ‌ها را می‌بینیم. (تصویر زیر)

cut carpet

این نوع موکت با ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود، از انواع پرز کوتاه تا پرز بلند اما در بازار موکت بیشتر به موکت پرز بلند معروف‌ است و فروشندگان «موکت تافتینگ کات» و «موکت پرز بلند» را به یک معنی استفاده می‌کنند.

اگر به موکت‌های مشابه فرش و یا موکت‌های پرز بلند علاقه‌مند باشیم، تافتینگ کات انتخاب عالی و مناسبی است و می‌توانیم از راه رفتن، نشستن و خوابیدن روی آن لذت ببریم و نرمی و لطافت یک موکت خوب را تمام و کمال حس کنیم. این نوع موکت را بیشتر برای محیط‌های خانگی و با رفت و آمد کم و متوسط توصیه می‌کنند اما با توجه به جنس و ارتفاع الیافش، می‌توانیم برای محیط‌هایی مختلف پر رفت و آمد هم از آن استفاده کنیم. برای انتخاب این نوع موکت هم فعلا دست نگه دارید، تافتینگ کات هم انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

خرید اینترنتی انواع موکت پرزبلند (تافتینگ کات) با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت.

تافتینگ ترکیبی (لوپ-کات)

تا اینجا انواع تافتینگ‌های لوپ و کات را شناختیم و با ویژگی‌های هرکدام آشنا شدیم حالا در اینجا با یکی از انواع زیبای موکت تافتینگ که ترکیبی از دو نوع کات و لوپ است آشنا می‌شویم. موکت ترکیبی کات و لوپ نوع زیبایی از انواع موکت‌های تافتینگ است که در آن بخشی از سطح موکت با نخ‌های برش خورده (کات) پوشانده شده و بخشی دیگر با نخ‌های حلقه‌ای و برش نخورده (لوپ). ترکیب این دو مدل نخ با ارتفاع متفاوت (و البته گاهی یکسان) باعث ایجاد طرح‌های بسیار متنوع، زیبا و هنری روی موکت می‌شود و استفاده از آن‌ها می‌تواند به کل حس و حال جدید و نابی به دکوراسیون بدهد.

موکت loop-cut

موکت تافتینگِ ترکیبی، هم زیبایی جلوه فرش مانند تافتینگ کات را دارد و هم دوام و ظاهر خاص موکت لوپ را. به طور خلاصه، تافتینگ ترکیبی لوپ-کات یک موکت هنرمندانه و بادوام است.

انواع سبک‌های موکت‌ تافتینگ لوپ:

 

۱-لوپ همسطح (level loop):

سطح این نوع تافتینگ لوپ الیاف حلقه‌ای همسطح دارد. معمولا با پرزهای کوتاه‌تری نسبت به بقیه موکت‌های تافتینگ لوپ تولید می‌شود و طول عمر و دوام بسیار بالایی دارد. به سادگی نظافت می‌شود و راه رفتن، نشستن و خوابیدن روی آن حس بسیار خوب و ملایمی دارد.

از این نوع موکت هم به عنوان موکت خانگی می‌توان استفاده کرد و هم به عنوان موکت اداری و هتلی.

موکت لوپ همسطح

 

۲-لوپ غیر همسطح (multi level loop):

در این نوع تافتینگ که به لوپ طرحدار هم معروف است الیاف حلقه‌ای سطح موکت با ارتفاع مختلف کنار هم قرار می‌گیرند و آن را از سادگی در می‌آورند.

 الیاف غیر همسطح باعث می‌شود تا طرح موکت در عین یکپارچگی، بسیار شیک و زیبا باشد.

موکت لوپ غیرهمسطح

دوام و عمر موکت تافتینگ لوپ غیر همسطح بسیار بالاست و محدودیتی بابت محل استفاده از آن نداریم. هم می‌توانیم در فضاهای مختلف خانه از آن استفاده کنیم و هم در فضاهای با پاخور زیاد مثل اداره، هتل، نمایشگاه‌ها و… همچنین این نوع موکت با تمام سبک‌های دکوراسیون همخوان است و با توجه به طرح و رنگ آن می‌توانیم در دکوراسیون‌های سنتی، کلاسیک، مدرن، مینیمال، فانتزی و… از آن استفاده کنیم

۳-  لوپ سیزال (طنابی):

موکت سیزال نام یکی از طرح‌های موکت تافتینگ لوپ است که در آن الیاف حلقه‌ای موکت با ارتفاع متفاوت کنار هم قرار می‌گیرند. تفاوت آن با لوپ غیر همسطح در این است که الیاف سطح موکت با طرح سیزال به صورت منظم و مستقیم کنار هم قرار می‌گیرند و طرح آن حس و حالی مشابه طناب یا حصیر دارد.

اما بارز‌ترین ویژگی موکت سیزال، استحکام بافت آن است که به یکی از بهترین گزینه‌های موکت برای محیط‌های پرتردد با پاخور زیاد تبدیلش کرده.

موکت سیزال

۴- لوپ بربر:           

وقتی از موکت بربر صحبت می‌کنیم پیش از هرچیز باید مشخص کنیم که منظور ما از بربر چیست؟ چراکه دو تعریف سنتی و مدرن برای آن وجود دارد. در تعریف سنتی، منظور از موکت بربر موکت‌هایی است که رنگ آن‌ها ترکیبی است از رنگ روشن به همراه رگه‌هایی از رنگ تیره در لابه‌لای بافت‌های آن. این سبک رنگ در واقع یک سبک رنگی در هنر سنتی آفریقاست.

اما تعریف مدرن و مدنظر ما هم نزدیک به همان تعریف سنتی آن است با این تفاوت که امروزه این سبک رنگ بیشتر در موکت لوپ استفاده می‌شود که باعث شده تا یک سبک مشخص از موکت تافتیگ لوپ به نام بربر به وجود بیاید و البته، پرزهای لوپ این نوع موکت عموما نامنظم کنار هم قرار می‌گیرند تا جلوه اصیل‌تری داشته باشند.

موکت بربر (لوپ بربر) با سایه روشن و بازی رنگی زیبا و همچنین دوام بالا، یکی از خاص‌ترین موکت‌های روز است که می‌تواند هر فضایی را از یک نواختی دربیاورد.

موکت بربر

خرید اینترنتی انواع موکت تافتینگ لوپ با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت.

انواع سبک‌های موکت‌ تافتینگ کات:

همان‌طور که دیدیم الیاف سطح موکت تافتینگ کات، برش خورده هستند و ظاهری شبیه فرش دارند. در ادامه سبک‌های مختلف این نوع موکت را بررسی می‌کنیم.

۱- کات مخمل(velvet):

موکت تافتینگ کات مخمل پرز کوتاهی دارد و نخ‌های آن پیچ نخورده‌اند و یا پیچ بسیار کمی دارند که باعث می‌شود ظاهر آن به مخمل شبیه باشد.

موکت کات مخمل

این نوع موکت، پرز ظریف و بسیار نرمی دارد و به نوعی زیباترین انواع موکت‌هاست. این نوع موکت مناسب محیط‌های کم رفت و آمد با پاخور کم و متوسط است و نسبت به انواع دیگر موکت قیمت بالاتری دارد. سایه روشن رنگی و درخشش فوق‌العاده موکت مخمل به هر دکوراسیونی جلوه اشرافی و چشم‌نوازی می‌بخشد و نرمی و لطافت آن فضایی آرامش بخش برای ما می‌سازد. به طور خلاصه، موکت تافتینگ مخمل یک اعجوبه زیبایی در موکت‌هاست!

۲- کات مخمل خاب دار(plush):

این نوع موکت شباهت زیادی به مخمل دارد، با این تفاوت که در تافتینگ مخمل خاب دار، پرزها بلندترند و نخ‌ها به میزان کمی پیچ دارند.

این موکت در نرمی و لطافت بی رقیب است و نشستن، خوابیدن و راه رفتن روی آن حس و حال وصف ناپذیری دارد (اگر بخواهیم کمی راجع به این موکت رویاپردازی کنیم می‌توانیم بگوییم که راه رفتن روی آن شبیه راه رفتن روی ابر است!).

موکت پرز بلند

موکت مخمل خاب دار درخشندگی و جلوه بی‌نظیری دارد و البته نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به انواع دیگر موکت‌ها دارد و بهتر است در مکان‌های کم رفت و آمد خانه از آن استفاده کنیم. موکت مخمل خاب دار یک موکت لاکچری است!

۳- کات فریز (تاب دار) (frieze):

 1. پرزهای موکت کات فریز، پیچ‌ خورده‌ و تاب‌دارند(مانند طناب). اگر به سطح این نوع موکت نگاه کنیم، پرزهای نامنظم که هرکدام به یک سمت قرار دارند کاملا به چشم می‌آیند.

موکت تافتینگ فریز زیبایی و نرمی فوق‌العاده‌ایی از جنس طبیعت دارد و حس و حال راه رفتن روی آن مشابه قدم زدن روی چمن است. ظاهر نامنظم این نوع موکت فضا را از یک‌نواختی در می‌آورد و باعث می‌شود که دکوراسیونی زنده‌تر داشته باشیم. موکت تافتینگ فریز مناسب فضاهای با میزان رفت و آمد متوسط و کم‌اند، رد جارو و راه رفتن روی آن‌ها نمی‌ماند و دوام و طول عمر بسیار مناسبی دارند.

موکت پرزبلند

۴- کات ساکسونی(saxony):

اگر به دنبال موکت پرز بلند با دوام و طول عمر بالا باشیم موکت تافتینگ ساکسونی گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ای است. پرز این سبک موکت، بلند و پیچ‌خورده است (مانند طناب).

موکت ساکسونی، لطافت و نرمی بیشتری از موکت‌های پرز کوتاه دارد و با تنوع طرح و رنگ خود می‌تواند جایگزین مناسبی برای فرش باشد. همچنین میزان پیچ خوردگی الیاف آن به نحوی است که به سادگی نمی‌پوسد و آسیب نمی‌بیند، نگهداری از آن بسیار ساده‌ای است و در نهایت اینکه قیمت بسیار مناسبی نسبت به زیبایی و طول عمر خود دارد.

موکت تافتینگ

۵- کات شگی (shag):

موکت شگی یکی از انواع موکت‌های تافتینگ کات است که پرز پیچ خورده بسیار بلندی دارد (تقریبا بین دو و نیم سانتی‌متر تا پنج سانتی‌متر).

معمولا از موکت شگی برای پوشش کل کف محیط استفاده نمی‌کنند و مانند فرش فقط برای بخشی از فضا استفاده می‌شود. موکت شگی ظاهر بسیار خاص و متفاوتی دارد و اگر به دنبال یک کفپوش نرم، متفاوت و با ظاهر ویژه باشیم موکت شگی همان چیزی است که می‌تواند رضایت ما را جلب کند. از موکت شگی عموما در مکان‌هایی با میزان رفت و آمد کم و متوسط استفاده می‌شود. در کنار موکت شگی نوع خاصی از فرش‌های ماشینی نیز به نام شگی تولید می‌شوند که شباهت زیادی با موکت شگی دارند. فرش شگی در سایزهای مشخص (پادری، قالیچه، فرش) به فروش می‌رسد اما موکت‌های شگی به صورت متری و رولی در بازار موجود است.

موکت پرزبلند

خرید اینترنتی فرش پرزبلند و زیبای شگی

۶- کات پیچ خورده(twist):

در این سبک از تافتینگ کات، الیاف سطح موکت ارتفاع یکسانی دارند و هرکدام با درجه زیادی پیچ خورده‌اند (مانند طناب)

موکت‌های تافتینگ پیچ خورده استقامت و دوام بسیار زیادی دارند و بیشتر موکت‌های پرز کوتاه بازار با این روش تولید می‌شوند. سطح این نوع موکت شباهت زیادی به فرش دارد و نرمی و لطافت آن بسیار ملایم و دلنشین است. نظافت و جاروی آن به سادگی انجام می‌شود و با توجه به قیمت ارزان تر نسبت به دیگر موکت‌های تافتینگ و طول عمر بالا، به عنوان یک موکت مقرون به صرفه شناخته می‌شود.

موکت تافتینگ

خرید اینترنتی انواع موکت پرزبلند (تافتینگ کات) با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت.

قیمت موکت تافتینگ

موکت تافتینگ با توجه به تنوع بالای سبک و طرح، قیمت‌‌های متفاوتی دارد. همچنین، موکت تافتینگ از جنس الیاف مختلفی تولید می‌شود که این نکته روی قیمت آن تاثیر بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال اگر به دنبال موکت پرز بلند ارزان باشیم می‌توانیم موکت تافتینگ پلی پروپیلن تهیه کنیم و یا اگر کیفیت بالاتر مد نظر ما باشد، موکت‌های تافتینگ از جنس پلی آمید گزینه مناسبی است.

برای خرید اینترنتی و اطلاع از قیمت تافتینگ و پرزبلند از برندهای معتبر ظریف مصور، پالاز موکت، زرین و… می‌توانید از طریق لینک زیر وارد فروشگاه فرش آنلاین شوید.

خرید آنلاین انواع موکت تافتینگ لوپ با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت.

انواع موکت پرزبلند (تافتینگ کات) با بهترین قیمت و تضمین کیفیت و اصالت.

شما تجربه‌ای از خرید و یا استفاده از موکت‌های تافتینگ داشته‌اید؟ در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید سوالات خود را نیز در بخش نظرات ما در میان بگذارید، کارشناسان فرش آنلاین در سریع‌ترین زمان پاسخگوی شما هستند.

منبع: تیم فرش آنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. محمد می گوید

  بسیار عالی

 2. علی می گوید

  مطلب خوبی بود

  1. amin می گوید

   سپاس

نظرات خود را برای ما بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =